Jak si doma připravit lahodný jahodový sirup plný čerstvé chuti.

Jahody jsou jedním z nejoblíbenějších letních plodů, a pokud chcete prodloužit tu sladkou sezónu, jahodový sirup je skvělým způsobem, jak to udělat. V tomto článku se podíváme na jednoduchý postup, jak si připravit vlastní jahodový sirup plný čerstvé chuti, který můžete využít pro různé nápoje a dezerty.

Suroviny:

 • 500 g čerstvých jahod
 • 200 g cukru
 • Šťáva z 1/2 citronu
 • 1 šálek vody

Postup:

Krok 1: Příprava jahod

 1. Mytí a čištění: Nejprve důkladně omyjte čerstvé jahody pod tekoucí vodou. Odeberte stonky a případné nezralé části.
 2. Krájení: Nakrájejte jahody na menší kousky. Pokud máte rádi v sirupu větší kusy ovoce, můžete je krájet na větší kousky. Pokud preferujete hladší konzistenci, rozmixujte je v mixéru na pyré.

Krok 2: Vaření sirupu

 1. Smíchání ingrediencí: V hrnci smíchejte nakrájené jahody, cukr, šťávu z citronu a vodu. Dobře promíchejte, aby se cukr rozpustil.

 2. Vaření: Přiveďte směs k varu na středním ohni. Jakmile začne vařit, snižte teplotu na nižší stupeň a vařte směs asi 15-20 minut. Občas míchejte, aby se zabránilo připálení.

 3. Zhoustnutí: Směs by se postupně měla začít zahušťovat a redukovat. Můžete sledovat, jak se sirup začíná lehce krýt lžičkou.

Krok 3: Scedění a stáčení

 1. Scedění: Jakmile máte jahodový sirup vařený, odstraňte hrnec z tepla a nechte jej trochu vychladnout. Poté sceďte sirup přes jemné síto nebo gázu, abyste odstranili pevné části jahod.

 2. Stáčení: Tekutý sirup nalijte do čistých a dezinfikovaných lahviček. Uzavřete je pečlivě a nechte sirup úplně vychladnout před uložením do lednice.

Krok 4: Využití

 1. Nápoje: Váš čerstvě připravený jahodový sirup můžete přidat do vody, minerálky nebo limonády, abyste vytvořili osvěžující nápoj plný ovocné chuti.

 2. Dezerty: Dále můžete sirup použít na dochucení jogurtů, palačinek, zmrzliny nebo ovocných salátů.

Závěr: S připraveným jahodovým sirupem máte v rukou výjimečnou lahůdku, kterou můžete využít k oživení mnoha pokrmů a nápojů. S jeho čerstvou chutí a vůní si můžete užít sladké chvilky, které vám budou připomínat léto kdykoliv v roce.